

HAT-KP-1-2024/1-000066 „Kossuthosok kalandozása a Kárpátok vonulata mentén Erdélyben”
Programterv:
- nap: Indulás Tiszaföldvárról. Aradon megtekintjük a főbb látnivalókat a belvárosban tett séta során: Városháza, Neumann-palota, Csanádi-palota, Páduai Szent Antal Templom, illetve a Kultúrpalota, majd megemlékezünk a hősökről és megkoszorúzzuk az Aradi vértanúk emlékművét. Utunkat folytatva Temesváron megtekintjük a gazdag építészeti, kulturális emlékeinket: Szent – György székesegyház, Városháza, Lloyd palota. Majd már a Nyugati Kárpátok vonulatát elérve megállunk a Bigérei vízesésnél, ahol a földrajzi ismereteinket mélyítjük el a Kárpátokkal kapcsolatban. Az 1.napon Herkulesfürdőn tervezünk megszállni.
- nap: Reggeli után indulunk a Duna híres szakaszához, amelyet Jókai Mór is szépen megírt az Arany ember regényében. A buszon felolvasásra kerül a Vaskaput leíró rész. Lehetőség szerint a Vaskapu szorost hajóval is bejárjuk (kapcsolódó témák, amelyeket feldolgozunk: Dunai vízerőmű, hajózás – kereskedelem, országhatárok, védelmi vonalak,történelmi, gazdasági szerep). A napot a Déli-Kárpátok felszíni formáinak tanulmányozásával folytatjuk, a Bóli barlang megtekintésével. Majd továbbmenve Vajdahunyadon a Hunyadiakra emlékezünk a gyönyörű várkastélyban. Innen a szállásunkra utazunk Csernakeresztúrra.
- nap: A Csernakeresztúr közvetlen szomszédságában található Déva várát a felvonóval közelítjük meg. A látogatás során felelevenítjük Kőmíves Kelemen legendáját. Innen a Fogarasi havasok felé veszük az irányt és a Déli Kárpátok vonulata mellett haladva a Transzfogarasi úton megközelítjük a Bilea – tavat. A libegő aljától gyalogtúrát tervezünk a Bilea – vízesést útba ejtve a Bilea – tóig, majd libegővel ereszkedünk vissza. A gyalogtúrával a mozgás mellett, célunk, hogy a tanulók közelebbről megismerkedhessenek a Kárpátok magasabban fekvő területeinek növényvilágával. Aznapi szállásunkat Segesváron tervezzük, ahol megtekintük a történelmi belvárost a Székesegyházat és az Óratornyot.
- nap: A szállás elhagyása után utunkat már Székelyföldön folytatjuk. Megállunk Farkaslakán, ahol Tamási Áronra és az irodalmi munkásságára emlékezünk. Korondon meglátogatunk egy fazekas műhelyt, ahol előadást tekinthetnek meg a tanulók a fazekasság munkafolyamatairól. Onnan a közelben található Parajdra utazunk, ahol a só kialakulásának földtörténetét és a só kitermelési módjait ismerhetik meg a tanulók. Gyalogtúra keretében megtekintjük a só külszíni megjelenési formáit, amennyiben látogatható a sóbánya, akkor belülről is megnézzük. Innen a Szovátára megyünk, ahol szintén a sóval kapcsolatos ismereteiket tudjuk bővíteni a Medve-tó meglátogatásával. Immár a Keleti Kárpátokban vagyunk a nap utolsó programjaként az 1287 m magasan levő Bucsin tetőről nézünk szét, ami a Sóvidék és a Gyergyói medence között található. Innen Székelyszentlélekre buszozunk a szállásra. A szálláson sportfoglalkozás keretében focimeccset rendezünk a tanulóknak.
- nap: A szállásunkról időben indulunk hazafelé. A hosszú úton megállókat tartunk: Csucsán megemlékezünk Ady Endre költőnkre, megállunk a Király-hágón, Nagyvárad Főterén megtekintjük a szecessziós építészeti emlékeket, a Fekete Sas palotát, a templomokat, a Kanonok-sort és a Székesegyházat. A tanulókkal felelevenítjük előadás formájában Nagyváradot, Szent László királyunk történelmi jelentőségét. A buszos út során kiselőadást adnak elő tanulóink: a Körösről, a mészkő hegységek tulajdonságairól, arról, hogy mi a hágó.
A programon 48 tanuló, 5 kísérőtanárral veszünk részt.