4. Testvériskolai találkozó Lábatlanon 2018. 10. 26-27.

EFOP 3.1.8-17-2017-00197

A Kecskekő-bányában

A lábatlani kirándulás első útja a Kecskekő mészkőbányába vezetett, ahol rendkívüli élményben volt részünk. Szemtanúi voltunk annak, ahogyan a hegy oldalából hatalmas darabot robbantanak le a külszíni fejtés részeként. Vezetőnk ismertette a bányászat folyamatát:

  • a területet kijelölik, majd hálóval megfogják
  • a robbantás biztonságos technikával- ammónium-nitráttal –történik
  • a kirobbantott köveket egy 70 tonnás kőtörő berendezéssel aprítják
  • a 40 tonnás osztályozó berendezés méret szerint osztályozza a köveket

A kövek az ország különböző területeire kerülnek, amelyeket stabilizációra használnak, útépítéshez, nagyobb építkezésekhez. Megtudtuk, hogy a kecskeméti Mercedes gyár építésekor is ebből a bányából szállították a köveket az alap megerősítésére.

A robbantás jól elő volt készítve, nem hallottuk a hangját, nem éreztünk rengést a talpunk alatt, mégis feledhetetlen emlék marad mindenkinek. Ezután a gyerekek közelebb mehettek a hatalmas járművekhez:

Kipróbálhatták a hatalmas dömpereket, felmászhattak rájuk, beleülhettek a vezetőülésbe.

Ilyen hatalmas munkagépekkel csak itt a bányában lehet találkozni. Az egyik munkagép lánca 2000 kg-os, még szerencse, hogy emberi erő nem kell a felszereléséhez!

A gépek megismerése után megtudtuk, hogy a kövek másik része egy 40 m magas mészégető kemencébe kerül, ahol 1000˚C-ra felhevítik és 24 óra múlva a mészkő átalakul: égetett mész lesz belőle. Az égetett mész az ipar számos területén felhasználható. A következő bemutatóban megfigyelhettük, hogyan készül az égetett mészből víz segítségével oltott mész.

Utunk egy már nem működő márga bányához vezetett tovább, itt az üledékes kőzetben a mészkő mellett nagyobb arányban agyag van. Megfigyelhettük a több millió évvel ezelőtti tenger hullámzását és a leülepedett kőzetmaradványokat.

Egy kis séta várt még a gyerekekre a délután hátralevő részében, miközben amoniteket – több millió évvel ezelőtt megkövesedett csigákat, kagylókat, növényi maradványokat- kereshettek a kövek között. Mindenki lelkesen kutatott maradványok után.

A közel 400 méteres szintkülönbség megtétele „embert próbáló” volt az apró kövek között, de a hegy tetején a lábunk alatt fekvő csodálatos panoráma a Dunával feledtette velünk a fárasztó sétát.

Köszönjük ezt a remek programot a szervezőknek!

Városnézés Tatán a Happy Train városnéző kisvonattal

A tatai kisvonatos városnézés részét képezte az egész napra tervezett városi programunknak. A gyerekek nagyon várták már, hiszen lakóhelyünk közelében nem találkozhatnak ilyen jellegű látványossággal. A vár megtekintése után az Albatrosz étterem elől indultunk a 45 perces városnéző túrára. Az időjárás nem volt igazán kegyes hozzánk, hiszen csendesen csepergő esőben tettük meg az utat. A kisvonat kellemes környezete azonban biztos védelmet nyújtott a szemerkélő csapadéktól, így figyelmesen hallgathattuk a városról szóló gazdag tájékoztatót. Az utazásunk során a következő nevezetességeket láttuk:

  • Öreg vár és Öreg-tó
  • Esterházy Kastély
  • Angolpark
  • Kálvária domb
  • Szabadtéri Geológiai Múzeum
  • Kuni Domokos Múzeum
  • Szobormásolatok kiállító helye

Útvonalunkon érintettük még az Óváros egy részét is, ahol megfigyelhettük, hogyan építkeztek az itt élő emberek néhány száz évvel ezelőtt. Ezután utunk a város mai, modern központjába vezetett, mely csodálatosan tervezett épületeivel hívta fel magára az idelátogatók figyelmét. A városnézés után a gyerekekkel közösen megállapítottuk, hogy rengeteg olyan hely van itt Tatán, amelyek vonzzák a turistákat, s megannyi lehetőséget adnak a szórakozásra, kikapcsolódásra. Sokan diákjaink közül annyira megszerették a várost, hogy elhatározták, szüleiket is elcsábítják ide, amint alkalmuk lesz rá.

A tatai vár

2018.okt. 27-én látogattunk el a tatai várba.

A vár az Öreg-tó partján, gyönyörű környezetben magasodik. A XIV. században épült, Luxemburgi Zsigmond kastélyból erődített várrá építtette.

Négy saroktornyos várrá alakíttatta, köré vizes árkot ásatott és a tó vizét ide vezettette. Nagyon szeretett itt tartózkodni.

Mátyás király itáliai mintára újjáépíttette az erődített kastélyt. Nagyon szeretett itt tartózkodni ő is. A Vértes hegység kiváló vadászterület volt. A királyi udvar szívesen töltötte itt a húsvéti és pünkösdi ünnepeket.

Mátyás halála után többször cserélt gazdát, majd a török többször feldúlta, majd el is foglalta. 1510-ben országgyűlést is tartottak itt. A Habsburgok kezére a XVI. században került. Végvárrá alakították, modernizálták, füles bástyák épültek. Aztán ismét a török a gazda, majd a keresztények visszafoglalják. Mígnem a XVII. században fel is robbantották. A következő századra nyugalmasabb története volt. Az Eszterházy család tulajdonába kerül egészen 1945-ig. Az 1700-as évek második felétől jelentős felújításokat, fejlesztéseket végeznek rajta.

1955 óta a Kuny Domokos Múzeum működik benne. A múzeum állandó kiállításai közül nagyon érdekes volt a vár történetét makettekkel bemutató rész. Izgalmas volt az idegenvezető szavainak segítségével látni a történelmi fejlődést.

A múzeum római szobája lélegzetellállító. A múzeum különleges kincse a Zsigmond-kori, rekonstruált lovagalakos kályha.

A főúri életet bemutató termeiben a bútorok, festmények között járva a XVIII. századdal ismerkedhettünk meg. Az impozáns és gyönyörű tárgyak közül a kiállított biliárdasztal fogott meg leginkább.

Láthattuk a tatai fazekasság történetét is a helytörténeti részben.

Végezetül körbejártuk a várat, sétáltunk a sétányon és megcsodáltuk Keresztelő Szent János szobrát is.

Tata egy kis ékszerdoboz. Szeretnénk még visszatérni ide.

Tata – Fényes Tanösvény

Tatai városnéző körutunkat követően- ahol a város történelmi múltjával, környezeti szépségeivel ismerkedtünk- egy különleges természeti értékkel rendelkező ökoturisztikai helyre, a Fényes Tanösvényre látogattunk.

A 18 állomással rendelkező útvonal kalandosan mutatja be a karsztforrások lenyűgöző élővilágát. Az itt elterülő láprétek és láperdők karsztforrásai 1973-ra a bányászat miatt kiapadtak, de a bányászat leállása újra visszaállította a természet egyensúlyát. A forrásokból enyhén szénsavas, 20-22 Celsius fokos hőmérsékletű víz tör fel, amelyeket a tanösvényen kanyarogva mi is felfedezhettünk. Különös élmény volt a fapallók-és fahidak alatt csobogó forrásokban és patakokban kutakodó búvárok látványa! Ők egészen közelről szemlélhették a védettséget élvező vízi élővilágot.

A fokozottan védett Fehér Tündérrózsa gyönyörű volt.

A gyerekeket csendre intve a helyi madárfauna hangját is hallhattuk. A szemerkélő esőben szükség volt minden ügyességünkre, hogy átkeljünk az élménytavi lengőhídon!

A tanulók földrajzi, biológiai, kémiai ismeretei bővültek, személyes tapasztalataik sokat fog segíteni a tantárgyi ismeretek elsajátításában. Szociális kompetenciáik fejlődtek.

A „Vizek Városától” élményekkel teli búcsúztunk!

Tiszaföldvár, 2018. október 30.

Szakmai megvalósítók:

Baranyi Eszter                                       Baksa Istvánné

Galgóczi Vilma                                      Kozák Katalin

Szvobodáné Osztrovszki Julianna


You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük