HAT-KP-1-2023/1-000030 „Kossuthosok Nagyváradtól Vajdahunyad váráig körutazása”

Beszámoló a Tiszaföldvári Kossuth Lajos Általános Iskola HAT-KP-1-2023/1-000030 számú Határtalanul – „Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” pályázat megvalósításáról.
A 3 napos kiránduláson 41 tanuló vett részt 4 kísérőtanár felügyelete alatt Románia magyarok lakta területein. A 3 nap 2 éjszakát jelentett, amelyet két különböző szálláshelyen töltöttük: 1. nap: Torockó – Móricz Panzió, 2. nap: Csernakeresztúr – Nisztor Panzió.
A tanulmányi kirándulás előtt (2024.05.28.) a tanulókkal előkészítő óra keretében áttekintettük a 3 nap tervezett programját, útvonalát. Csoport és pármunka keretéban a tanulók információkat gyűjtöttek a helyszínekről, a területen található magyarság emlékeiről, annak történetéről, történelméről. Megvizsgáltuk és összehasonlítottuk Nagyvárad, Gyulafehérvár, Torockó népesség számát, az ott lakó magyarság számát. Az előkészítő óra során az ismeretek elmélyítése és alkalmazása érdekében használtuk az Okosdoboz.hu – Határtalanul barangoló Erdélyi témakör feladatai közül: „Az erdély nemzetségei, Torda című feladat A feladat Torda kapcsán Erdély és Európa vallási helyzetét tekintettük át a 16. században. Torda képkirakó:motivációs célból alkalmazzuk. Tordai hasadék: A feladatban a Tordai-hasadék néhány alapvető földrajzi ismerete jelenik meg. ” Megbeszéltük az elvárt és helyes magatartást a buszon, a kirándulás során és a szálláshelyekre vonatkozóan.
1. nap:
6 órakor indultunk Tiszaföldvárról Nagyváradra. Borsnál keltünk át a határon, ami viszonylag gyorsan ment.
Nagyváradra a terveink szerint 10 órára értünk, ahol először a Püspöki palotához mentünk. Szent László történelmét elevenítettük fel, a Püspöki palotában megtekintettük Szent László hermáját és a többi egyházi kincset. Sok érdekes történelmi információt hallhattunk Nagyváradról is. A Székesegyházat is meglátogattuk és sétáltunk a Kanonok soron. Innen busszal mentünk át Nagyvárad főterére, ahol a Sebes-Körös két oldalán található gyönyörű szecessziós épületekben gyönyörködhettünk. Belvárosi sétánkat a Ady Endre emlékházhoz folytattunk. A csoport magas létszáma miatt két csoportra osztva tekintettük meg az Ady Endre interaktív kiállítást. Sétánkat folytatva a Nagyváradi Várhoz mentünk. A tájékozódáshoz a google térképet használtuk, de az útfelújítások miatt ez nem minden esetben vált be, ezért a járókelőktől kellett segítséget kérni. Itt a gyerekek nagyon ügyesen helyt álltak, az angol nyelvet nagyon jól tudták használni az útbaigazítás kérésnél. Megtekintettük a Nagyváradi Várat. Az előkészítő órán látott alaprajzot és védműveket a valóságban is tanulmányozhattuk. Rácsodálkoztak a tanulók a vár méretére. Innen indultunk tovább busszal. Utunkat egy rövid pihenőre a Királyhágón megszakítottuk. Innentől kezdve Torockóig gyönyörű hegyvidéken vezetett az utunk. Torockóra fél hat körül értünk. Elfoglatuk a szállásunkat, majd felfogyasztottuk a meleg, bőséges vacsoránkat. Vacsora után Torockón sétáltunk, megnéztük a világörökség részét képező Torockói házsort. Tanulmányoztuk a népi építészeti jellegzetességeket. Helyiekkel beszélgetve a tanulók megismerhették a Székelykő legendáját, mit jelent az, hogy Torockón kétszer kel fel a nap. Sajnos a vízimalmot közelebbről nem tudtuk már megnézni, mivel bezárt, de a hosszabb világosságnak köszönhetően még volt lehetőségünk a Székelykő lábáig eltúrázni és megcsodálni a rengeteg mezei virágot, ami ezen a tájon nő.
2. nap:
Már igen korán keltünk és 7 órakor reggeliztünk, hogy a sok tervezett progam beleférjen a napunkba. A napi hidegcsomag átvétele után, 8 órakor indultunk a Tordai Hasadékhoz. Nagyon jó időnk volt, szerencsére pont nem esett az eső, így a csapat egészen végig tudott menni a Tordai hasadék túraútvonalán. Az odavezető úton felelvenítettük a Tordai hasadék legendáját és kialakulásának valódi történetét. A túra megkezdése előtt balesetvédelmi oktatást tartottunk, tekintve az útvonal egy-egy részén igen veszélyes, csúszós sziklákon vezet, kötélpályákba kapaszkodva.
A túra után busszal indultunk tovább a Tordai Sóbányába. 10:30-kor értünk oda. A bányába gyalog ereszkedünk a mélybe. A séta során megvizsgáltuk a sófalakat, a sólerakódásokat és a só bányászásához használt hatalmas eszközöket. A bánya hatalmas terében számos játéklehetőség várta a gyerekeket. Az óriáskerék volt körükben a legnépszerűbb, amire több tanuló is szívesen felült. A fő tárna alatt található Mária Terézia tárnába is legyalogoltunk, ahol egy magas sókoncentrációjú tó található. A bányából felfelé is gyalog mentünk, ami nagyon jó testmozgás volt az újabb buszos utazásunk előtt. 13:30 körül indultunk is tovább Gyulafehérvárra. A hosszú utat az autópályának köszönhetően viszonylag gyorsan megtettük és az út során Gyulafehérvárról, a Gyulafehérvári várról és a Székesegyházról elevenítettük fel ismereteinket. A megérkezés után, gyors mosdószünetet beiktatva, besétáltunk a Gyulafehérvári várba. A méretek a valóságban itt is megdöbbentőek voltak számunkra. Egy város a városban. Egyenesen az érseki székesegyházhoz mentünk. Első utunk a Hunyadiak síremlékéhez vezetett, ahol elhelyeztük a megemlékezés koszorúját. Ezután a székesegyházat körbejárva megtekintettük. Tanulmányoztuk az építészeti stílusok megjelenését, amelyet feladatként kaptak, hogy keresenek rá példákat. Örömmel fedezték fel az egyik oldalhajó végében a gótikus rózsaablakot. Megfogalmazták, hogy ugyan mind a két székesegyház katolikus, a nagyváradi és a gyulafehérvári, de mégis teljesen más a hangulata. A gyulafehérvári várban tett séta után a vár mellett elfogyasztottunk egy fagyit, majd indultunk a mai szálláshelyünkre Csernakeresztúrra. Odaérkezésünk után elfoglaltuk a szobákat, majd vacsora következett. A bőséges, finom vacsora után elsétáltunk a csernakeresztúri tájházhoz, amely közösségi térként is funkcionál. Itt már a helyi gyerekek vártak minket, akik népviseletben, többféle néptáncot mutattak be és bukovinai népmesét adtak elő nekünk. A program egy közös táncházzal folytatódott. A program részeként megismerhettük a bukovinai székelyek történetét, hogyan kerültek Csernakeresztúrra, mivel foglalkoztak, hogyan éltek és élnek napjainkban. A csernakeresztúri tájházban megtekinthettük a népi hagyományos kézműves kultúra tárgyait is.
3. nap:
8 órakor reggeliztünk, majd szállás átadása, az úticsomagok átvétele után indultunk Dévára. A dévai várhoz a fogaskerekű felvonó segítségével lehet felmenni, ahonnan kiváló kilátás nyílik a városra és a környékre. Körbejártuk a várat, felelevenítettük Kőmíves Kelemen legendáját. A várból nagyon jól lehetett tanulmányozni a dombozati viszonyokat és a felszíni formákat.
Innen Vajdahunyadra indultunk tovább, ahol felsétáltunk a várkastélyhoz. A várat kisebb csoportokra osztva a csapatot tekintettük meg, a szűk terek és lépcsők miatt. A felújítások nyomán több helység látogatható. A várban található információs táblákat angolul is olvasva a gyerekek nyelvi kompetenciái fejlődtek és élményt adott számukra ennek a készségnek a használata.
A hosszú út miatt 13.00 óra körül indultunk az utolsó állomásunkra Aradra. 17 óra körül értünk oda, ahol megkoszorúztuk az Aradi vértanúk emlékművét, majd a megemlékezés után indultunk hazafelé. A gyors határátkelés után, fél kilenc körül értünk Tiszaföldvárra.
Mivel hétfőn érkeztünk haza, másnap kedden (2024.06.11) az iskolában értékeltük is a 3 nap élményeit, tapasztalatait. Az értékelő órán a tanulókkal áttekintettük a tanulmányi kiránduláson készült képeket, videókat. Megosztottuk egymással a szerzett élményeket, tapasztalatokat. A tanulókban megfogalmazódott kérdéseket megbeszéltük. Értékeltük a tanulmányi kirándulás megvalósulását. A tanulók a tanulmányi kirándulás során készített képeiket egy közös online felületre töltötték fel az iskolai Teamsre, ahol mindenki hozzáfér ennek tartalmához.
Az összes kép megtekinthető itt: