5. személyes találkozó Tiszaföldváron

EFOP 3.1.8-17-2017-00197

Testvériskolai találkozó Tiszaföldváron 2019. 04. 12-13.

Utoljára láttuk vendégül településünkön a lábatlani tanulókat és pedagógusaikat. Próbáltunk számukra ismét színvonalas, és változatos programokat szervezni. Nemcsak városunkat, hanem a környező városok közül szerettük volna, ha még jobban megismerik a szomszédos Martfűt, és megyeszékhelyünket, Szolnokot.

Tiszaföldvár belterületi túra:

A tiszaföldvári tanulók a városuk bemutatására az Actionbound online interaktív városnéző túrát állítottak össze, amelynek segítségével megismertették a lábatlani gyerekeket Tiszaföldvár nevezetességeivel. A lábatlani gyerekeket csapatokra osztottuk és mindegyik csapatot 2-3 tiszaföldvári diák segítette, kísérte. Az útvonalat közösen járták végig. A feladatok megoldása közben alkalmazták a tanult ismereteiket (pl: Mikor végezték ki az aradi vértanúkat? – az Aradi vértanúknak állított kopjafához kapcsolódó kérdés), bővítették a feladatok a szókincsüket és Tiszaföldvárra vonatkozó tudásukat. A feladatok részeként szelfiket kellett készíteni a csapatoknak az egyes állomásokon. A városnéző túra a szemerkélő eső ellenére nagyon jó hangulatban telt és nagyon jól összehozta a gyerekeket és a kísérő pedagógusokat már a személyes találkozó elején.

Néhány, a városnéző túra alatt készített kép:

Martfű megismerése:

Az Oázis Ételbárban elfogyasztott finom ebéd után programunk Martfűn folytatódott.

A Martfűi Művelődési Központ egy nagyon érdekes, és széleskörű programcsomagot állított össze számunkra.

5_6

A tanulók kézműves foglakozáson vettek részt, ahol nemezeléssel tulipánt, és nemezlabdát készítettek. A gyerekek elmondták, hogy még ezzel a technikával sosem találkoztak, mert ők inkább agyagozni szoktak. Az új technika nagyon lázba hozta őket, nagyon szépek lettek a kész produktumok.

Ezután evolúciós játékot játszottak, amiben a feladat a madár, a csibe, és a király megjelenítése volt. A hangulat nagyon jó volt, a gyerekek sokat nevettek, és nagyon jól érezték magukat.

Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény megismerése:

A Gyűjtemény története:

A kulturális hagyományok és tárgyi emlékek megőrzése fontos a martfűi emberek számára, annál inkább, mert a fiatal település életében oly rövid idő alatt és intenzíven jöttek létre.

1974 óta többször is alakítottak ki időszaki helytörténeti gyűjteményt a Tisza Cipőgyár és ezen keresztül Martfű történetének bemutatására. 2000-ben újabb irányból közelítve az életmód került előtérbe, ahol a martfűi tanyákról származó anyag mellé felsorakoztak a környező településekről betelepülő munkások tárgyi emlékei. 2010-ben a Martfű történetét ismertető reprezentatív könyv összeállításakor újból fellángolt a lokálpatrióta szemlélet, ennek eredménye „Város születik” című kiállítás, mely Jan Antonin Bata munkásságának és Martfű várossá fejlődésének állít emléket.

5_14

A város története s vele a történelme is egyedülálló: miközben világszerte folyt a rombolás, dúlt a második világháború, itt, a Martfű-pusztán valami új kezdődött el. Bata nagyszabású elképzelésének megfelelően elődeik több mint 70 évvel ezelőtt a Martfű-pusztán valódi zöldmezős vállalkozásba kezdtek: gyárat, várost építettek.

Martfű és a Bata-konszern alapítási terveiről, a megvalósult célokról, városunk és a cipőgyár közös múltjáról Város születik című megújított állandó kiállítás mesél. A tárlaton 1938-tól a rendszerváltásig követhetjük nyomon a Tisza Cipőgyár történetén keresztül Martfű önálló településsé, majd várossá fejlődését.

2014 szeptemberében valósult meg, hogy működési engedélyt kapott a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény. Koncepciója szerint feladata: Martfű város helytörténeti, és a közigazgatási határain belül működő ipari létesítmények, iparágak történeti, illetve azon belül, a gyártási folyamatokhoz kapcsolódó technikatörténeti tárgyak, visszaemlékezések, tudományos forrásértékkel bíró dokumentumok, fényképek gyűjtése, feldolgozása, rendszerezése, archiválása, és kiállítások, pedagógiai programok, rendezvények formájában mindenki számára elérhetővé tétele.

Az intézmény mögött láthatók az 1940-es évek elején épült Bata-házak, igényes zöld övezetben. A Cikta Rt. alapítója, Jan Antonin Bata terveztette egyemeletes, a kor legmodernebb háromszobás, fürdőszobás típusházai, történelmi értékként az Európai Örökség részét képezik. A Bata-lakótelep nem skanzen, ma is lakják, megőrizve a lakótelep eredeti hangulatát, a ligetes, kertes házak között kialakított parkban méltó emléket is állítottak az alapítónak.
A következő képeken aktivitizés közben láthatóak a gyerekek. Martfű nevezetességeit kellett elmutogatniuk, lerajzolniuk, vagy körülírniuk (pl: nyugdíjas klub, karate, Tisza cipő, néptánc). A szavak mind a városhoz kapcsolódnak szorosan. Ez a jól ismert játék a tanulók közösségének fejlesztéséhez is hozzájárult.

Ezután Martfűről megnézhettek egy igaz mesét, „Város születik” címmel. Ahol megismerkedhettek a cipőkirály birodalmával. A gyerekeket nagyon lekötötte a történet, néma csendben hallgatták. Nagyon érdekes volt. A mese végén retro reklámokat is megnézhettek a tanulók a Tisza cipő fénykorából. A programot a Művelődési Központ aktuális kiállításainak megtekintésével zárták a tanulók.

Vacsora után a vendégeink elfoglalták szállásaikat a Martfűi Thermál Campingben, és egy jó kis fürdéssel zárták a napot a Thermál Spa Fürdőjében.

Városnézés Szolnokon:

Reggeli után a csoport busszal elindult Szolnokra, a megyeszékhelyünkre. A tanulók nagyon kíváncsian várták. Külön kérésükre megnéztük az új gyaloghidat, amin át is mentünk. Szolnok nevezetességei közül is megnéztünk többet is. A Tiszát összehasonlítottuk a Lábatlan mellett folyó Dunával. A Tisza mellett lévő növényvilágról, és állatvilágról is beszélgettünk, így földrajzi és biológia ismereteiket is felelevenítettük.

5-1

A kirándulás utolsó helyszíne a szolnoki Reptár Múzeum volt. A Múzeum nemrégiben lett új helyén kialakítva, programjainak skálája bővítve 4D-s előadásokkal, szimulátorral, színvonalas kiállítással. Mind a tanulóknak, mind a pedagógusoknak hatalmas élményt jelentett ez a program. A múzeum kisboltjában a gyerekek sok emléket szerezhettek be.

Ez a személyes találkozó is nagyon sok szép emléket tartogatott minden résztvevő számára. A két iskola tanulói még több barátságot kötöttek, ami jó alapja lesz a következő személyes találkozónak.

Tiszaföldvár, 2019. 04.15.

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük